Nijmegen draagt bij aan speurtocht nieuw deeltje

01 mrt 2012

Het Higgsdeeltje is niet het enige mysterieuze deeltje waar fysici naar op zoek zijn. Er blijkt nog een ander felbegeerd deeltje dat bijna onder handbereik is: het Majorana-deeltje. Gewild omdat het de rekenkracht van computers enorm zou kunnen versnellen. Daarbij zou het grootste deel van ons universum mogelijk bestaat uit deze deeltjes. Het Nijmeegse lab voor Hoge Magneetvelden (HFML) draagt bij aan de zoektocht. Het heelal

‘We hebben met ons onderzoek de weg vrij gemaakt voor het vinden van dit deeltje’, zegt Steffen Wiedman, onderzoeker bij het HFML. Maar gevonden is het Majorana-deeltje nog niet. Al claimen Delftse fysici vandaag in de Volkskrant dat zij waarschijnlijk het deeltje hebben gezien tijdens een experiment. Ze publiceerden erover in Physical Review Letters. Het onderzoek waaraan Nijmegen bijdroeg, dat is uitgevoerd door een internationaal team van fysici onder leiding van de Universiteit Twente, is ook al gepubliceerd maar dan in Nature Materials.

Supergeleidend
Het gaat om twee totaal verschillende experimenten. ‘Wij hebben met een andere techniek en een ander systeem een andere aanwijzing gevonden voor dit deeltje’, zegt Wiedman. De Twentse en Nijmeegse onderzoekers zijn erin geslaagd een bijzonder elektronisch materiaal supergeleidend te maken. Daarvoor hebben ze metingen bij zeer hoge magneetvelden in het HFML gecombineerd met elektrische metingen bij hele lage temperaturen in Twente. Op  dat zo gecreëerde supergeleidende materiaal kan het Marjorana-deeltje ontstaan.

Eerste aanwijzingen
De Delftse groep vond de eerste aanwijzingen voor het deeltje op een heel andere manier. ‘Zij hebben een nieuwe insteek gekozen en zijn al weer een stap verder’, reageert Alexander Brinkman, hoogleraar experimentele fysica in Twente, en onderzoeksleider van het experiment waaraan Nijmegen deelnam. Nu is zijn eigen groep weer aan zet, zegt hij strijdvaardig. ‘Voor de Nederlandse wetenschap is dit natuurlijk heel mooi. En als we elkaar afwisselen, is dat alleen maar goed.’ / Martine Zuidweg

 

Geef een reactie

Vox Magazine

Het onafhankelijke magazine van de Radboud Universiteit

lees de laatste Vox online!

Vox Update

Een directe, dagelijkse of wekelijkse update met onze artikelen in je mailbox!

Wekelijks
Nederlands
Verzonden!