Vici-beurzen voor Nijmeegs onderzoek naar hartaanvallen, slaap en nieren

03 mrt 2025 ,

Wetenschapsfinancier NWO kent Vici-beurzen toe aan 43 vooraanstaande onderzoekers. Van de 369 aanvragen werd 12 procent gehonoreerd, iets meer dan vorig jaar. Drie beurzen gaan naar het Nijmeegse Radboudumc.

De Vici-beurs van maximaal 1,5 miljoen euro is bedoeld voor ‘zeer ervaren’ wetenschappers. Met dat geld kunnen ze de komende vijf jaar hun onderzoeksgroep verder uitbouwen en vernieuwend onderzoek doen. Bijvoorbeeld naar T-celtherapie tegen kanker, snel oplaadbare accu’s, preventie van angst en depressie bij jongeren en naar een vorm van kunstmatige intelligentie die minder data nodig heeft.

12 procent toegekend

Van de 369 vooraanmeldingen die NWO voor Vici-ronde 2024 binnenkreeg werd uiteindelijk 12 procent gehonoreerd – een procentpunt meer dan in de vorige ronde.

Bij de Universiteit Utrecht kan de vlag uit omdat de universiteit het beste scoorde: daar vallen zes onderzoekers in de prijzen. Ook de TU Delft (4), de Universiteit Leiden (4), de Universiteit van Amsterdam (4) en de veel kleinere Universiteit Twente (3) doen het goed.

Het Radboudumc heeft eveneens drie beurzen toegekend gekregen. Neurowetenschapper Martin Dresler, internist-vasculair geneeskundige Niels Riksen en kindernefroloog Michiel Schreuder krijgen allen 1,5 miljoen euro, waarmee zij de komende vijf jaar hun eigen onderzoeksgroep kunnen opzetten.

Nierschade en hartaanvallen voorkomen

Dresler gaat zich richten op het opdoen van nieuwe kennis rondom slaap. Hij wil nieuwe inzichten in de complexiteit van slaap opdoen, zowel binnen het tijdsbestek van één nacht als over meerdere nachten. Daarvoor wordt een grote hoeveelheid data verzameld door mensen die draagbare apparaten om willen doen tijdens hun slaap. Internist en hoogleraar Vasculaire geneeskunde Riksen gaat onderzoek doen naar het voorkomen van een tweede hartaanval of herseninfarct. Hij kijkt daarbij naar de rol van slagaderverkalking.

Tot slot komt er onderzoek naar nierschade bij te vroeg geboren kinderen. Wanneer een kind te vroeg wordt geboren, zijn de nieren namelijk nog niet helemaal aangelegd maar moeten deze toch vrij plots gaan werken. Dit kan op latere leeftijd voor hoge bloeddruk en nierschade leiden. Schreuder en zijn team onderzoeken of stamcellen de nierontwikkeling kunnen redden en of er medicijnen zijn die nierschade kunnen voorkomen.

De Vici-beurzen horen, samen met de Veni- en Vidi-beurzen, bij het NWO-Talentprogramma. Ze zijn bedoeld voor wetenschappers op verschillende momenten in hun carrière.

Leuk dat je Vox leest! Wil je op de hoogte blijven van al het universiteitsnieuws?

Bedankt voor het toevoegen van de vox-app!

Geef een reactie

Vox Magazine

Het onafhankelijke magazine van de Radboud Universiteit

lees de laatste Vox online!

Vox Update

Een directe, dagelijkse of wekelijkse update met onze artikelen in je mailbox!

Wekelijks
Nederlands
Verzonden!